Tejn, eller Sandkås-Tejn, ligger på det nordøstlige Bornholm. Her findes både en større havn og fiskekonkurrencen Trolling Master Bornholm.
På det nordøstlige Bornholm finder du Tejn (eller Sandkås-Tejn), og her kan du blandt andet opleve den næststørste havn på Bornholm, den store fiskekonkurrence Trolling Master Bornholm og meget andet.
Her får du fakta og viden om Tejn på Bornholm, som bestemt er værd at besøge.
Hvad er Tejn?
Tejn er en by, der på strækningen mellem Allinge og Gudhjem på Bornholm. Altså den nordøstlige del af solskinsøen.
Byen er blandt andet kendetegnet ved, at den er meget aflang. Omkring to kilometer strækker byen sig over langs klippekysten.
Her bor der omkring 850 indbyggere, og byen er i dag voksen sammen med Sandkås, og på byskiltet står der derfor også Sandkås-Tejn.
I Tejn finder du blandt andet den næststørste havn på Bornholm, hvor der er god plads til blandt andet lystsejlere. Kun Nexø havn er større.
På havnen findes alt det man som lystsejler har brug for, og lige ved havnekajen er der osgå indkøbsmuligheder i Dagli'Brugsen.
Hvad kan man opleve i Sandkås-Tejn?
Udover havnen byder Sandkås-Tejn på masser af andre muligheder for gode oplevelser.
I Tejn finder du blandt andet det meget roste mikrobryggeri Pennylan, der ligger på Havnevej 8D. Det er helt nede ved havnen, og her kan du altså få dig en øl i særklasse.
Er du til god mad, kan du køre til Stammerhalle Badehotel, der ligger lidt syd for Tejn. Her kan du selvfølgelig også overnatte.
I Sandkås findes en skøn badestrand, og er du til en frisk og smuk travetur, kan du vandre langs kyststien fra Sandkås-Tejn op til Allinge. Det er en utrolig smuk tur, som bestemt er værd at ambefale.
Kører du lidt ind på øen, kan du se en af øens fire rundkirker, nemlig Olsker Rundkirke. Mens du et stykke vej syd for byen finder Døndalen, der er Danmarks største vandfald.
Trolling Master Bornholm
En af store begivenheder hvert år er Trolling Master Bornholm.
Det er faktisk Nordeuropas største lystfiskerkonkurrence indenfor trolling, hvor man fisker fra båd.
Her trækker man en krog med agn gennem Østersøens vand, og så gælder det om at fange den største laks.
Trolling Master Bornholm i Tejn afvikles over fire dage, og samler omkring 400 trollingbåde i havnen.
Er der faktuelle fejl eller har du yderligere kommentarer? Skriv gerne her så fakta fremstår korrekt.